Naše sdružení pořádá pravidelně vždy první týden v červenci canisterapeutické soustředění v rekreačním středisku pro nevidomé a slabozraké TJ Zora v Psárech u Prahy.
Vážní zájemci o provozování canisterapie prožijí se svým psem týden v zátěžovém prostředí. (Skupina neznámých psů, 2x denně výcvik a 4x praxe s klienty Domova Laguna.) Účastníci tak mají možnost zjistit reakce a chování svého psa na různé podněty, se kterými se jinak běžně nesetkává. Mají možnost si uvědomit a při společných setkáních i vyjádřit a prokonzultovat svoje pocity a případné problémy, které nastaly při kontaktu s klienty. Při interaktivních setkáních provádíme nácvik modelových situací.
Denní program začíná 45 minutovým výcvikem, při kterém klademe důraz na základní ovladatelnost psa a na vzájemnou souhru psovoda a psa. Dále zde nacvičujeme některé situace, které mohou nastat při práci s klienty a při volném pohybu psů sledujeme jejich vzájemné chování a reakce majitele na chování jejich psa. Po snídani následuje dopolední přednáška, pak oběd a po pauze na vyvenčení psů další přednáška nebo praxe v Domově Laguna. Po večeři následuje další výcvik a po něm rozebíráme situace, které nastaly během praxe.
Témata přednášek se týkají jednak oblasti kynologie (výběr psa pro canisterapii, jeho výchova a výcvik, základní zásady při provádění canisterapie) a dále oblasti speciální pedagogiky (specifika canisterapie u klientů s různými druhy postižení)
Účastníci soustředění získají Osvědčení o absolvování canisterapeutického soustředění.
Tiskový odbor Ministerstva vnitra nás pozval abychom prezentovali práci našeho sdružení na akci pro děti.
Bambiriáda probíhala na Střeleckém ostrově v Praze. Stan jsme měli umístěný u písčité pláže Vltavy a tak děti nejen, že viděli pejsky pracovat, ale i relaxovat u vody.Konkrétně Indián byl ve vodě jak ryba naprosto spokojený a z vody jsme ho museli „tahat“ na piškotku.
Akce byla čtyř denní a byla velmi náročná. Čtvrtek a pátek byl určen dětem ze škol a speciálních zařízení a sobota a neděle byla pro děti s rodinami. U našeho stánku se děti mohli dozvědět jak se chovat k pejsku /psí řeč/ aby mi rozumněl, jak se správně chovat abych nevyvolala agresi cizího psa, jak se cvičí a jakou práci bude vykonávat pes vodící, terapeutický a asistenční.
Vše si mohli děti vyzkoušet – rozdíl chůze jen se slepeckou holí a s vodícím psem, jak se sedí a pohybuje na invalidním vozíku, kam psi podávali dětem „upadlé“ věci /klíče, hračky, mobilní telefon, knížku…/.
Vysvětlovaly jsme dětem proč musí pes vyskočit na vozík a podat předmět až do ruky. Dále jsme ukazovaly práci psa terapeutického /typy polohování se psy/, typy postrojů na pejsky, které se používají při práci s handicapovanými dětmi /zpevněný na stabilitu dítěte jdoucího se psem, barevné prvky na postroji k rozeznávání barev, tvarů apod./ Bylo toho mnoho co děti zajímalo, práce se psy, jejich věk, rozdíly ve výcviku jednotlivých psů, metodiky výcviku a menší děti nutně „počebovali“ vědět jméno každého pejska. Na všechny otázky jsme se snažily s Janou odpovídat.
Díky MV byli pro děti připraveny hodnotné ceny v podobě různých omalovánek, dětských hlavolamů, nádherných bloků, sešitů, rozvrhů hodin a kartiček s důležitými telefonními čísly
Díky fa. VAFO-Chrášťany, který dodává našim psům krmivo BRIT jsme pro děti měli připraveny letáčky s tématikou psů a vzorky granulí, které děti velmi potěšili.
My jsme pro děti připravili test, který každý človíček vyplnil a opravený mu byl vrácen s vysvětlením, která otázka byla špatně zaškrtnuta a proč je ta která odpověď správná.
Vysvětlení správné odpovědi mnohdy zajímalo i rodiče malých návštěvníků.
Dovolte mi abych zde ještě poděkovala paní koordinátore Jaryně Hankové, paní Liškové a dalším, kteří se na Bambiriádě podíleli a tvořili s námi skvělý tým ve kterém panovala dobrá nálada a úsměv.
P.S. Ještě bych chtěla poděkovat patronce Indyho paní Daně Syslové, která se na nás přišla podívat a podpořit nás. Její fenka Máňa budila velkou pozornost dětí, které neustále přemýšleli kde už toho pejsky viděli ?, tak schválně vzpomenete si?
Naše občanské sdružení bylo přizváno k prezentaci canisterapie do zámeckého parku v Brandýse nad Labem, kde se konala akce "zvíře jako pomocník". Přijely jsme v silné sestavě Jana Drvotová s bílými ovčáky-Dinou a Akinou, Věra s černým labradorským retrívrem Dennym a Míla Beranová s nováčkem Falcem /kříženec/ a jako lákadlo našeho stánku z přepravky vykukoval králíček Bambi, který měl velký úspěch zvláště u malých dětí.
Věrku přivezla její dcera vlastnící 2 azawakhy /chrty/, kteří se svých úkolů při prezentaci také ujali na výbornou. Vysvětlovaly jsme dětem jak široká může být škála plemen psů a k tomu byla naše různorodá skupina pejsků úplně dokonalá. Chrti se chovali zdrženlivě, ale přesto měli u dětí velký úspěch. /Když jsme odjížděli měli chrti plná bříška piškotů, kterými je děti krmily/.
Denny skvěle předváděl jak se balonek, klíče nebo provázek odevzdávají do dětské ručičky asi 2 leté holčičky. Nádherně si hrál s chlapcem, který byl velmi "akční" a s Dennym se přetahoval o tzv. uzel. Zdá se to jako normální, ale i ve hře musí zůstat canisterapeutický pejsek velmi ovladatelný a tak, když Věra vydá povel pro ukončení hry, musí Denny, byť se velmi dobře baví, hru ukončit.
Jana pracuje se dvěma fenami, které tak jako všichni pejsci, kteří dělají canisterapii, milují kontakt s dětmi a lidmi obecně. Při ukázkách bylo vidět, jak důležité pro děti je sebevědomí. Přišla ke stánku holčička, která se bála pejska si pohladit. Odmítala se, ale na výzvy maminky, pohnout od stánku. Byla naprosto fascinována tím, jak ostatní děti pejsky češou, vodí na vodítkách nebo si pejsky jen hĺadí a mazlí se s nimi. K této holčičce přešla velmi nenápadně Aki, fenka bílého ovčáka a velmi nedbale si vedle holčičky lehla s hlavou těsně u jejích bot. Chvíli se nic nedělo, ale zakrátko holčička Aki zaznamenala a začala jí vyprávět, co tam u stánku vše vidí. Aki si lehla z boku na lokty, ale holčinu nekontaktovala, jen ležela. Asi po 10ti minutách už malá slečna Aki hladila a chtěla si jí půjčit na vodítku a byla velmi hrdá, že tak veliký pes jí poslouchá a nakonec se spolu ty dvě velmi skamarádily a byla z toho i slzička, když prezentace končila a my se chystaly domů.
Obě feny také předváděly ukázky polohování, ukázky slepeckých psů, kdy děti dostaly 'klapky' a Dina je vodila pod dozorem Jany ve slepeckém postroji. Jana dětem i dospělým vysvětlila význam canisterapie a význam pomoci zvířat lidem.
Míla přivezla s sebou pejska, křížence střední velikosti, který velmi miluje kontakt s dětmi a sám ho velmi aktivně vyhledává. Falco je velmi zajímavý také tím, že jeho srst postrádá podsadu a jeho tělesná teplota je trochu vyšší, neboť je zřejmně křížencem s naháčem /plemeno pejska postrádající úplně srst kromě šošolky na hlavě a ocásku/. Falco miluje aportování tak,že když mu děti hází aportík, je šťastný a opravdu dokáže i ty, které se bojí velkých psů "rozpohybovat". Králíček Bambi se také těšil velké pozornosti dětí, které si ho chovali, krmily ho lístečky pampelišky a pozorovaly jeho chování.
Myslím, že prezentace sdružení se velmi povedla, děti i dospělí odcházeli spokojení. I my jsme měly dobrý pocit z krásně prožitého odpoledne.
Naše sdružení oslovila v polovině září politická strana VĚCI VEŘEJNÉ s tím,že by v rámci předvolební kampaně chtěla uspořádat kurs výcviku psů pro majitele pejsků žijících na Praze 1. Tohoto úkolu se zhostily Jana Drvotová a Míla Beranová, instruktorky výcviku psí školy náležející k našemu sdružení.
Výcvik psů probíhal od 26.9 do 17.10 vždy v úterý ve dvou po sobě navazujících 1,5hod. lekcích, které probíhaly, první od 15hod v parku na Hlavním nádraží a další na Kampě od 17hod. Skladba plemen byla různorodá: pitbulteriéři,čivavy,ovčáci,yorkšír teriéři,jezevčíci,zlatí retrívři,labradorští retrívři a kříženci různých ras a velikostí se svými páníky od dětského věku po věk seniorský..
Dovolím si vám položit otázku, co myslíte, co majitele psů nejčastěji trápilo? Nebyla to ani agrese vůči ostatním psům ani nečistotnost pejsků v bytě, ale obyčejná poslušnost.Na lekci poslušnosti byl mnohý majitel dovlečen pejskem na konci vodítka.Přirovnala bych to k vagonku za lokomotivou,taky mu nezbývá než lokomotivu následovat.
Výcvik probíhal spíše na bázi osvěty,protože mnozí majitelé pejska vlastní, milují ho, ale nerozumí jeho potřebám.Vždy mě zarazí, že pokud si lidé kupují elektroniku,auto a nebo něco podobného,povětšinou vědí kolík to má obsahovat,,nesmyslíčků a hejblátek,, ,ale psa si pořizují někteří jen dle momentální módnosti a ,,in,,plemene bez znalosti k jaké práci byl pes původně vyšlechtěn a neznají ani kousíček etologie/přirozeného chování psů/. Ale musím vám také sdělit, že většina dětí,které se lekce výcviku zúčastnili,měli v tomto ohledu více znalostí než dospělí. A teď k samotnému výcviku: většině lidí jsme objasňovaly význam pochvaly a trestu pejska a význam intonace hlasu.Pochvala formou odměny pamlskem se setkala u mnoha majitelů s údivem proč by měli svého psa na procházce ,,krmit,,? Dalším úskalím byla chůze na vodítku, která dělala problém 90procentům majitelů.Ale pravda je, že všichni majitelé se snažili naše rady vstřebat a použít, někdy se nám stalo, že byli mile překvapeni, že ,,grify,, ,které jsme jim ukázaly opravdu fungují a jejich pejsek na ně reaguje tak jak oni potřebují.
Pro majitele, kteří se zůčastnili výcviku to bylo doufám příjemné setkání a inspirace se svému pejsku věnovat třeba právě výcvikem, vždyť mít vychovaného pejska je v možnostech nás všech a tak ,,ať vám pejsci šlapou,,a dělají vám radost. Mika
fota z akce naleznete ve Fotogalerii